Comprehension

Directions: Study the following information carefully and answer the questions.

Following information shows the data regarding number of runs scored by A, B, C and D in Test, ODI and T20 matches.

The runs scored by C in T20 matches are 40 more than one-third of the runs scored by A in Test matches. The average of the total runs scored by A is 230, and the runs scored by him in ODIs are 55% of the runs scored in Test matches. In ODIs, D scored 42 runs fewer than C, while B scored exactly one-third of the runs scored by A, and the total sum of runs scored by B, C, and D in ODIs is 471. In Test matches, D scored 4 times the runs he scored in ODIs, while C scored 8 more runs than D in the same format. In T20 matches, C and D scored 180 and 95 runs respectively. The runs scored by C in Test matches are twice the runs scored by B in the same format. The runs scored by B in T20 matches are one-seventh of the runs scored by him in ODIs.

If 25% of B's total runs were disqualified due to a rule violation, and 20% of D's T20 runs were added to A's T20 runs, what would be the new total runs of A and B together?

This question was previously asked in
IBPS PO Prelims Memory Based Paper (Held On: 19 October 2024 Shift 2)
View all IBPS PO Papers >
  1. 1041
  2. 1042
  3. 1047
  4. 1409
  5. 1408

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 1042
Free
IBPS PO Prelims Free Mock Test
31.5 K Users
100 Questions 100 Marks 60 Mins

Detailed Solution

Download Solution PDF

General Solution:

Let the runs scored by A in Test matches = x

Then:

ODIs = 55% of x = 0.55x

T20s = Total of A’s average = 230 × 3 = 690

So, A's T20 runs = 690 − (x + 0.55x) = 690 − 1.55x

C's T20 runs = 40 more than one-third of A’s Test runs:

C's T20 = (1/3) × x + 40

We're told:

C and D scored 180 and 95 runs respectively in T20

So:

C's T20 = 180 = (1/3)x + 40

⇒ (1/3)x = 140 ⇒ x = 420

Now that we know x = 420, substitute values for A:

A's Test = 420

A's ODI = 0.55 × 420 = 231

A's T20 = 690 − (420 + 231) = 39

ODI data:

C's ODI = c

D's ODI = c − 42

B's ODI = (1/3) × A ODI = (1/3) × 231 = 77

Total ODI by B, C, D = 471

⇒ 77 + c + (c − 42) = 471

⇒ 2c + 35 = 471 ⇒ 2c = 436 ⇒ c = 218

So:

C's ODI = 218

D's ODI = 176

B's ODI = 77

Test Match Data:

D's Test = 4 × D ODI = 4 × 176 = 704

C's Test = D's Test + 8 = 712

Also:

C's Test = 2 × B's Test ⇒ B's Test = 712 / 2 = 356

T20 Data:

C's T20 = 180 (already given)

D's T20 = 95

B's T20 = (1/7) × B ODI = (1/7) × 77 = 11

Thus,
Player Test ODI T20
A 420 231 39
B 356 77 11
C 712 218 180
D 704 176 95

 

Calculations:

A's Original Total:

Test: 420

ODI: 231

T20: 39

Total A = 420 + 231 + 39 = 690

B's Original Total:

Test: 356

ODI: 77

T20: 11

Total B = 356 + 77 + 11 = 444

Adjustments:

B’s Disqualified Runs:

25% of 444 =

→ 444 × (25/100) = 111

→ New B total = 444 − 111 = 333

A gets 20% of D’s T20 runs added:

→ D’s T20 = 95

→ 20% of 95 = 19

→ New A total = 690 + 19 = 709

New Total = 333 + 709 = 1042

Thus, the correct answer is 1042.

Latest IBPS PO Updates

Last updated on Jul 8, 2025

-> The IBPS PO Vacancy 2025 has been released for 5208 Probationary Officer Posts.

-> The Institute of Banking Personnel Selection (IBPS) has officially released the PO Notification 2025 on 30th June 2025.

-> As per the notice, the prelims examination is scheduled for 17th, 23rd, 24th August 2025. The Mains Exam is scheduled for 12th October 2025. 

-> The IBPS PO online application dates is from 1st July 2025 to 21st July 2025.

-> The selection process for IBPS PO includes a Preliminary Exam, a Mains Exam, and an Interview.

-> The selected candidates will get a salary pay scale from Rs. 48480 to Rs. 85920.

-> Candidates must download and practice questions from the IBPS PO previous year's papers and  IBPS PO mock tests for effective preparation/

Get Free Access Now
Hot Links: online teen patti real money teen patti 3a teen patti yes teen patti gold download apk