Marks Based MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Marks Based - Download Free PDF

Last updated on Jul 17, 2025

Latest Marks Based MCQ Objective Questions

Marks Based Question 1:

A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 62. What is the average score of the class?

  1. 62.2
  2. 59.2
  3. 60.2
  4. 61.2
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 61.2

Marks Based Question 1 Detailed Solution

Given:

Total number of students = 30

Average score of 12 students = 60

Average score of the rest (18 students) = 62

Formula used:

Average score of class = (Sum of scores of all students) / (Total number of students)

Calculation:

Sum of scores of 12 students = 12 × 60 = 720

Sum of scores of the other 18 students = 18 × 62 = 1116

Total sum of scores of all students = 720 + 1116 = 1836

Average score of class = Total sum ÷ Total number of students

⇒ Average score = 1836 ÷ 30 = 61.2

∴ The correct answer is option (4).

Marks Based Question 2:

A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 60. What is the average score of the class?

  1. 59
  2. 60
  3. 61
  4. 58

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 60

Marks Based Question 2 Detailed Solution

Given:

Number of students = 30

Average score of 12 students = 60

Average score of remaining students = 60

Formula used:

Class Average = (Sum of all scores) ÷ (Total number of students)

Sum of scores = Average × Number of students

Calculation:

Sum of scores of first 12 students = 60 × 12 = 720

Sum of scores of remaining 18 students = 60 × 18 = 1080

Total sum of scores = 720 + 1080 = 1800

⇒ Class Average = 1800 ÷ 30 = 60

∴ The correct answer is option (2).

Marks Based Question 3:

A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 62. What is the average score of the class?

  1. 62.2
  2. 59.2
  3. 60.2
  4. 61.2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 61.2

Marks Based Question 3 Detailed Solution

Given:

Total number of students = 30

Average score of 12 students = 60

Average score of the rest (18 students) = 62

Formula used:

Average score of class = (Sum of scores of all students) / (Total number of students)

Calculation:

Sum of scores of 12 students = 12 × 60 = 720

Sum of scores of the other 18 students = 18 × 62 = 1116

Total sum of scores of all students = 720 + 1116 = 1836

Average score of class = Total sum ÷ Total number of students

⇒ Average score = 1836 ÷ 30 = 61.2

∴ The correct answer is option (4).

Marks Based Question 4:

If the average marks of three classes of 75, 80 and 85 students are 75, 80, 85 respectively, find the average marks of all the students. (approximately)

  1.  80.2083
  2. 74.2083
  3. 78.2083
  4. 76.2083

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 :  80.2083

Marks Based Question 4 Detailed Solution

Given:

Class 1: Number of students = 75, Average marks = 75

Class 2: Number of students = 80, Average marks = 80

Class 3: Number of students = 85, Average marks = 85

Formula used:

Overall average = \(\frac{\text{Sum of marks of all classes}}{\text{Total number of students}}\)

Calculation:

Sum of marks for Class 1 = 75 × 75 = 5625

Sum of marks for Class 2 = 80 × 80 = 6400

Sum of marks for Class 3 = 85 × 85 = 7225

Total sum of marks = 5625 + 6400 + 7225 = 19250

Total number of students = 75 + 80 + 85 = 240

⇒ Overall average = \(\frac{19250}{240}\)

⇒ Overall average = 80.2083 (approximately)

∴ The correct answer is option (1).

Marks Based Question 5:

In an English exam of 50 marks of a class, 20 students had an average score of 40 marks, 25 students had an average score of 34 marks and 15 students had an average score of 26 marks. What is the weighted average score of the entire class? 

  1. 33
  2. 34 
  3. 36 
  4. 35

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 34 

Marks Based Question 5 Detailed Solution

Given:

Total students = 20 + 25 + 15 = 60

Average score of 20 students = 40

Average score of 25 students = 34

Average score of 15 students = 26

Formula used:

Weighted Average = (Sum of weighted scores) ÷ (Total number of students)

Calculation:

Sum of weighted scores = (20 × 40) + (25 × 34) + (15 × 26)

⇒ Sum of weighted scores = 800 + 850 + 390 = 2040

Weighted Average = 2040 ÷ 60 = 34

∴ The correct answer is option (2).

Top Marks Based MCQ Objective Questions

The average marks of 60 students in a class are 62. The average marks of boys and girls in that subject are 60 and 65, respectively. The number of boys in the class is :

  1. 36
  2. 25
  3. 41
  4. 31

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 36

Marks Based Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average marks of 60 students are 62

The average marks of the boys = 60

The average marks of the girls = 65

Formula used:

Average = Sum of observation/Total number of observation

Calculation:

Let the no. of boys in the class be X

The no. of girls in the class be (60 - X).

According to the questions,

65 × (60 - X) + (60 × X) = (60 × 62)

⇒ 3900 - 65X + 60X = 3720

⇒ 180 = 5X

⇒ X = 36

So, the number of boys = 36

The number of boys in the class is 36.

Shortcut Trick

qImage649925778a4a4ff726cda6f4

Here, (3 + 2) = 5 unit → 60 students

Then, 3 unit → 60/5 × 3 = 36 students (Boys)

College P has 180 students scoring average marks of 88 and college Q has 320 students scoring average marks of 72. Find the average marks of both the colleges together.

  1. 82.00
  2. 75.25
  3. 77.76
  4. 80.00

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 77.76

Marks Based Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Total marks of college P is 180 × 88 = 15840

Total marks of college Q is 320 × 72 = 23040

Total number of students is 320 + 180 = 500

Average will be , \(23040+15840\over500\) = 77.76

∴ The correct option is 3

Shortcut Trick qImage681b46c1850ab6279070a4dc

Pass percentage of an examination is 35%. If a student who get 210 marks, failed by 14 marks, then what are the maximum marks of the examination?

  1. 600
  2. 660
  3. 620
  4. 640

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 640

Marks Based Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Failed by = 14 marks

Marks obtained = 210 marks

Concept used:

If he failed by means we need to add that and if he passed by we will subtract it.

Calculations:

Let, the total marks is x

⇒ (35x/100) = 210 + 14

(35x/100) = 224

⇒ x = 22400/35

⇒ x = 640

The answer is 640 marks.

A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 62. What is the average score of the class?

  1. 62.2
  2. 59.2
  3. 60.2
  4. 61.2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 61.2

Marks Based Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Total number of students = 30

Average score of 12 students = 60

Average score of the rest (18 students) = 62

Formula used:

Average score of class = (Sum of scores of all students) / (Total number of students)

Calculation:

Sum of scores of 12 students = 12 × 60 = 720

Sum of scores of the other 18 students = 18 × 62 = 1116

Total sum of scores of all students = 720 + 1116 = 1836

Average score of class = Total sum ÷ Total number of students

⇒ Average score = 1836 ÷ 30 = 61.2

∴ The correct answer is option (4).

A class of 30 students appeared in a test. The average score of 12 students is 60, and that of the rest is 60. What is the average score of the class?

  1. 59
  2. 60
  3. 61
  4. 58

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 60

Marks Based Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Number of students = 30

Average score of 12 students = 60

Average score of remaining students = 60

Formula used:

Class Average = (Sum of all scores) ÷ (Total number of students)

Sum of scores = Average × Number of students

Calculation:

Sum of scores of first 12 students = 60 × 12 = 720

Sum of scores of remaining 18 students = 60 × 18 = 1080

Total sum of scores = 720 + 1080 = 1800

⇒ Class Average = 1800 ÷ 30 = 60

∴ The correct answer is option (2).

If the average marks of three classes of 75, 80 and 85 students are 75, 80, 85 respectively, find the average marks of all the students. (approximately)

  1.  80.2083
  2. 74.2083
  3. 78.2083
  4. 76.2083

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 :  80.2083

Marks Based Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Class 1: Number of students = 75, Average marks = 75

Class 2: Number of students = 80, Average marks = 80

Class 3: Number of students = 85, Average marks = 85

Formula used:

Overall average = \(\frac{\text{Sum of marks of all classes}}{\text{Total number of students}}\)

Calculation:

Sum of marks for Class 1 = 75 × 75 = 5625

Sum of marks for Class 2 = 80 × 80 = 6400

Sum of marks for Class 3 = 85 × 85 = 7225

Total sum of marks = 5625 + 6400 + 7225 = 19250

Total number of students = 75 + 80 + 85 = 240

⇒ Overall average = \(\frac{19250}{240}\)

⇒ Overall average = 80.2083 (approximately)

∴ The correct answer is option (1).

In an English exam of 50 marks of a class, 20 students had an average score of 40 marks, 25 students had an average score of 34 marks and 15 students had an average score of 26 marks. What is the weighted average score of the entire class? 

  1. 33
  2. 34 
  3. 36 
  4. 35

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 34 

Marks Based Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Total students = 20 + 25 + 15 = 60

Average score of 20 students = 40

Average score of 25 students = 34

Average score of 15 students = 26

Formula used:

Weighted Average = (Sum of weighted scores) ÷ (Total number of students)

Calculation:

Sum of weighted scores = (20 × 40) + (25 × 34) + (15 × 26)

⇒ Sum of weighted scores = 800 + 850 + 390 = 2040

Weighted Average = 2040 ÷ 60 = 34

∴ The correct answer is option (2).

The average score in the Mathematics exam of a class of 60 students is 52. A group of 8 boys with an average score of 40 left the class and another group of 10 boys with an average score of 43 joined the class. What is the new average score of the class? (correct to one decimal place)

  1. 55.7
  2. 52.1
  3. 53.9
  4. 50.5

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 52.1

Marks Based Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Average score of 60 students = 52

Number of students in the class initially = 60

Average score of 8 boys who left = 40

Average score of 10 boys who joined = 43

Formula used:

New average = \(\dfrac{\text{Total sum of scores after changes}}{\text{Total number of students after changes}}\)

Calculation:

Sum of scores of 60 students = 60 × 52 = 3120

Sum of scores of 8 boys who left = 8 × 40 = 320

Sum of scores of 10 boys who joined = 10 × 43 = 430

Total sum of scores after changes = 3120 - 320 + 430 = 3230

Total number of students after changes = 60 - 8 + 10 = 62

New average = \(\dfrac{3230}{62}\)

⇒ New average = 52.1

∴ The correct answer is option (2).

Marks Based Question 14:

The average marks of 60 students in a class are 62. The average marks of boys and girls in that subject are 60 and 65, respectively. The number of boys in the class is :

  1. 36
  2. 25
  3. 41
  4. 31

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 36

Marks Based Question 14 Detailed Solution

Given:

The average marks of 60 students are 62

The average marks of the boys = 60

The average marks of the girls = 65

Formula used:

Average = Sum of observation/Total number of observation

Calculation:

Let the no. of boys in the class be X

The no. of girls in the class be (60 - X).

According to the questions,

65 × (60 - X) + (60 × X) = (60 × 62)

⇒ 3900 - 65X + 60X = 3720

⇒ 180 = 5X

⇒ X = 36

So, the number of boys = 36

The number of boys in the class is 36.

Shortcut Trick

qImage649925778a4a4ff726cda6f4

Here, (3 + 2) = 5 unit → 60 students

Then, 3 unit → 60/5 × 3 = 36 students (Boys)

Marks Based Question 15:

The average marks (out of 100) of boys and girls in an examination are 75 and 80, respectively. If the average marks of all the students in that examination are 78. Find the ratio of the number of boys to the number of girls.

  1.  2 : 3
  2. 3 : 4
  3. 1 : 3
  4. 1 : 2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 :  2 : 3

Marks Based Question 15 Detailed Solution

Given:

The average marks of boys = 75

The average marks of girls = 80

The average marks of all students = 78

Formula used:

Let the number of boys be B and the number of girls be G.

Total marks of boys = 75B

Total marks of girls = 80G

Total number of students = B + G

Total marks of all students = 78(B + G)

Calculation:

75B + 80G = 78(B + G)

⇒ 75B + 80G = 78B + 78G

⇒ 80G - 78G = 78B - 75B

⇒ 2G = 3B

⇒ G/B = 3/2

⇒ B/G = 2/3

∴ The correct answer is option (1).

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti club apk teen patti online game teen patti gold old version